Видях как съдия наложи глоба на вещо лице и на свидетел. Какви

...
Видях как съдия наложи глоба на вещо лице и на свидетел. Какви
Коментари Харесай

Законът предвижда глоби за страни, свидетели, вещи лица

Видях как съдия наложи санкция на експерт и на очевидец. Какви са санкциите по гражданските каузи, за кого са и какви са размерите им?

Ф.Ч., София

Определено, когато се заприказва за санкции, човек постоянно се сеща за наказателни или административнонаказателни каузи и процедури, за нарушавания на пътя, за по-леки присъди, за наказания при данъчни нарушавания. Глоби обаче има и в гражданския развой, и в гражданските каузи. Нещо повече. Те могат да застигнат на процедура всички участници в тези процеси. 

Гражданският процесуален кодекс (ГПК) планува специфична глава " Глоби ". В нея законодателят се пробва да даде главните послания за това какво санкционира с санкции, кого и с какъв брой.  

Глоба се планува за очевидец. Тя се постанова от съда, в случай че призованият в съда очевидец не се яви без уважителни причина. Допълнително се  постановява и насилственото му довеждане за идващото съвещание. Има и още една обстановка, в която очевидец се глобява - това е, когато откаже да даде показания без уважителни аргументи, съдът му постанова санкция.

Парична глоба се постанова и на експерт. За него съдът постанова санкция, в случай че той не се яви, откаже да даде умозаключение или не го показа в период без уважителна причина.

До санкция може да се стигне даже за трети лица, които не вземат участие в обещано дело. Граждански процесуален кодекс разпорежда, че " в случай че трето неучастващо в делото лице откаже да показа пожелан му от съда документ или предмет за проучване, за който е открито, че се намира у него, съдът му постанова санкция и го подканва да го показа ".

Съдът постанова санкция и на връчител. Това става, в случай че той е връчил погрешно известието, не е удостоверил съответно връчването или не е върнал навреме в съда разписката за връчването. Глоба има и за този връчител, който не е извършил други нареждания на съда по отношение на връчването.

Съдът постанова санкция дори на ръководителя на канцеларията, когато в работно време в канцеларията на държавното институция или общината не се откри лице, което да одобри известието, постановява кодексът.

Има и санкции за нарушавания при разглеждането на дело. Така съдът постанова санкция за нарушаване на реда в правосъдно съвещание. Тя може да е за всеки присъстващ в правосъдната зала. Налага се санкция и при несъблюдение на разпорежданията на съда. Такава може да има и при засегнатост на съда, на страта, на представител, на очевидец или експерт. 

Парични наказания се постановат от съда и при приемане на правна помощ. Ако лицето, което я получава, е посочило неверни или непълни данни в молбата и в резултат на това е получила или се е пробвала да получи правна помощ. 

Граждански процесуален кодекс показва и размер на санкцията на всички гореизредени обстановки. Глобата е в размер от 50 до 300 лева. За нарушавания, които затрудняват хода на производството или са осъществени наново, санкцията скача от 100 до 1200 лева

Срещу наложената санкция в едноседмичен период може да бъде подадена молба за анулацията и до съда, който я е наложил. Срокът тече от деня на правосъдното съвещание, а в случаите, когато лицето не участва в съвещанието - от деня на известието. Съдът преглежда молбата в закрито съвещание и в случай че признае изложените аргументи за уважителни, понижава или анулира санкцията, както и насилственото довеждане. Определението предстои на обжалване с частна тъжба.

Предвидено като обособена норма, че страна, която безпричинно аргументи отсрочване на делото, понася без значение от изхода му разноските за новото съвещание и дружно с това заплаща санкция в посочените към този момент размери. И това определение на съда може да бъде обжалвано.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР